Artykuł o prawie - kilka porad - Dla prawników

kancelaria radców prawnych Katowice

Co warto wiedzieć przed pójściem na prawo


Zostanie prawnikiem wiąże się z koniecznością pójścia na studia, dokonania wielu czynności różnego rodzaju, które wpłyną na późniejszy sukces zawodowy. Przed pójściem na prawo warto nie tylko zainte

Artykuł o prawie - kilka porad - Dla prawników kancelaria radców prawnych Katowice
resować się tą tematyką, ale także pilnie i regularnie się uczyć. Bez tego nie ma możliwości zostania dobrym prawnikiem, bo powiedzmy sobie szczerze – możliwość skończenia studiów może się pojawić. Każda z osób, która studiuje prawo przyzna szczerze, że nie jest pozbawiona szeregu możliwości na mało popularnych uczelniach. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby skończyć studia prawnicze na mało popularnej i renomowanej uczelni. Owszem – studia będą skończone, ale poziom wiedzy takiego przyszłego prawnika może być niewystarczający żeby zostać naprawdę dobrym i odpowiedzialnym prawnikiem.




Jak wygląda prawo w Polsce?


Prawo w Polsce zmieniało się szybko w ostatnich trzydziestu latach. Wynikało to z upadku w naszym kraju komunizmu, który przyniósł szereg różnego rodzaju skutków. Upadek komunizmu miał ogromny wpływ na kształt dzisiejszego systemu prawnego i przyczynił się w ogromnym stopniu do niestety zbyt dużego obłożenia sądów pracą. Wszystko wynika z ogromnej ilości ustaw, a później z wprowadzania różnego rodzaju poprawek do tych właśnie ustaw. Dało to szansę na rozwój, ale jak widzimy dziś – spowodowało przerost biurokracji. Niestety trzeba to jasno powiedzieć – system prawniczy w Polsce wymaga poprawek i każdy kolejny rząd z gorszym lub lepszym skutkiem chce z tym tematem coś zrobić. Miejmy nadzieję, że kiedyś nadejdzie moment, w którym będzie można powiedzieć, że system prawny w Polsce nie jest skomplikowany.



Prawo – ile kosztują studia?


Czy bezpłatna nauka w Polsce to fakt, czy też może mit? Rozważymy to na przykładzie studiów prawniczych. Owszem, znaczna większość uczelni w Polsce, które mają w swojej ofercie prawo, to uczelnie darmowe. Są to publiczne uczelnie, które nie pobierają żadnych opłat za studia. Tu są jednak pewne wyjątki. Po pierwsze – są tak zwane opłaty wpisowe. To sprawia, że ma się wrażenie, iż studia jednak są płatne. Po drugie, studenci nie mają możliwości otrzymania za darmo podręczników i kodeksów, a przez swoją elitarność są to produkty bardzo drogie. W efekcie wymienione przeze mnie czynniki, w połączeniu z faktem konieczności kserowania ogromnej ilości materiałów sprawiają, że wprawdzie studia prawnicze są bezpłatne, ale usługi dodatkowe kosztują sporo i dla wielu osób jest to duży problem. Na szczęście dla najlepszych uczniów są przewidziane stosowne stypendia naukowe.




© 2019 http://dla-prawnikow.obrobkacnc.bialystok.pl/